Cieknący kaloryfer to jedna z najczęściej występujących usterek dotyczących grzejników. Nie zawsze wymaga wezwania fachowca, zwłaszcza gdy za naprawę bierze się “złota rączka”. Jednak w momencie, gdy nasza wiedza na ten temat lub doświadczenie są niewielkie, najlepiej skorzystać z pomocy fachowców. Z pewnością nie należy odkładać naprawy na później, podkładając pod grzejnik naczynie na kapiąca wodę. Cieknący kaloryfer żeliwny wymaga szybkiej interwencji!
Dlaczego kaloryfer żeliwny cieknie?
Istnieje wiele przyczyn, w konsekwencji których kaloryfer cieknie. Mogą to być choćby:
- nieszczelność zaworu – w domach jednorodzinnych doraźnie można zakręcić zawór zamykający, a następnie wezwać fachowca. W budynkach wielorodzinnych czynność ta jest utrudniona, ponieważ istnieje konieczność spuszczenia wody w całym pionie, co wymaga zgody spółdzielni. Nie można wykonać takiej pracy na własną rękę
- poluzowanie jednej ze śrub lub zużycie uszczelek – niekiedy pomocne bywa dokręcenie poluzowanej śruby, przy czym nie można tego wykonać zbyt mocno. W przypadku zużycia uszczelek należy wymienić je na nowe
- uszkodzone żeberka – gdy woda leci między żeberkami lub z widocznego pęknięcia, przyczyną może być rdza. Niewielkie pęknięcia czy ubytki można uszczelnić specjalnym klejem wodoodpornym, ewentualnością jest wymiana żeberka, co jest skomplikowane i czasochłonne
Przyczyn może być jednak znacznie więcej. Nierzadko pojawia się konieczność wymiany zaworu, co musi poprzedzać zamknięcie zaworu i spuszczenie wody z instalacji.
Co można zrobić samodzielnie?
Jeśli mamy pewność, że samodzielnie poradzimy sobie z usterką, należy szybko przystąpić do prac naprawczych. Gdy kapie z zaworu grzejnika w pierwszej kolejności należy odciąć dopływ wody, a następnie przy użyciu klucza nastawczego odkręcić nakrętki mocujące zawór do rury oraz do grzejnika. Konieczna jest wymiana uszczelek i nałożenie niewielkiej ilości smaru silikonowego. Teraz wystarczy już tylko ponownie zakręcić nakrętki. Zdarzają się instalacje, w których nie ma uszczelek. Wówczas na gwinty należy nawinąć taśmę teflonową.
Po odkręceniu wody sprawdzamy, czy kaloryfer w dalszym ciągu cieknie. Jeśli tak, pojawia się konieczność wymiany zaworu. Podczas zakupów należy wybrać jednak odpowiedni model – pasujący do starszych instalacji lub posiadający przedłużkę wyrównującą różnicę długości. Przed przystąpieniem do naprawy ponownie należy zamknąć zawór i spuścić wodę z instalacji. Po wymianie zaworu uszczelniamy go taśmą teflonową i dokręcamy wszystkie elementy. W większości przypadków taka praktyka pomaga pozbyć się problemu cieknącego kaloryfera.
Jeśli zauważymy, że kaloryfer cieknie z dolnego połączenia śrub, zwykle wystarczy nieco je dokręcić. Nie zbyt mocno, aby nie pogłębić usterki. Z kolei gdy przyczyną problemu jest pęknięte lub uszkodzone żeberko, większość osób decyduje się na wymianę grzejnika na nowy.
Kiedy wezwać hydraulika?
Pomoc hydraulika będzie konieczna zawsze wtedy, gdy uznamy, że nasze umiejętności nie są wystarczające do poradzenia sobie z problemem cieknącego kaloryfera żeliwnego. Należy mieć na uwadze, że już niewielki błąd może skutkować znacznie poważniejszą awarią lub zalaniem mieszkania. Do prac naprawczych potrzebne są również elementy wymienne i akcesoria, takie jak choćby taśma teflonowa, klucz nastawczy, smar silikonowy czy nowe uszczelki. Zazwyczaj z różnych powodów nie chcemy lub nie możemy jeździć po sklepach i szukać narzędzi i części. Tym bardziej, gdy nie do końca wiemy, czego dokładnie szukamy.
Wezwanie hydraulika pozwala zaoszczędzić czas i nerwy. Jednocześnie otrzymujemy gwarancję, że wszystkie usterki zostaną naprawione w sposób profesjonalny, a żaden, nawet najmniejszy problem nie zostanie pominięty.
Bagatelizowana awaria instalacji czy grzejnika może przyczynić się do kosztownych napraw. Dlatego nie należy odkładać naprawy w czasie. W przypadku bardziej skomplikowanych usterek lub mocnego cieknięcia z kaloryfera należy jak najszybciej zadzwonić na pogotowie hydrauliczne. Specjaliści przyjadą w ciągu 60 minut od momentu zgłoszenia usterki hydraulicznej.
Najnowsze komentarze